Staff

Senior Leadership Team 

Headteacher & Designated Safeguarding Lead : Mrs Lizzie Christopher

Deputy Headteacher & Deputy Designated Safeguarding Lead: Mr Paul Strange

Assistant Head & Year 3/4 Phase Leader: Mr Duncan Mead

EYFS Phase Leader: Mrs Sarah Haynes

Year 1/2 Phase Leader: Mrs Jenny Pearson

Year 3/4 Phase Leader: Mr Duncan Mead

Year 5/6 Phase Leader: Miss Laura Seabourne

NQT/Student Mentor: Mr Paul Strange

School Business Manager/Deputy Designated Safeguarding Lead: Mrs Denise Barkham

SEND

Sendco: Miss Laura Manchester

Administration Team

School Business Manager: Mrs Denise Barkham

Admin Assistant: Mrs Angie Serratore

Admin Assistant: Mrs Pascale Dorey

Foundation Stage

Nursery Teacher:  Miss Kara Nesbitt

Reception Teacher: Mrs Sarah Haynes

Reception Teacher: Miss Vicky Haywood

Foundation Stage Nursery Nurse

Mrs Teresa Askins

Year 1 

Teacher: Mrs Helen Du Bignon

Teacher: Mrs Emma Large

Teacher: Miss Lisa Jeffery

Year 2

Teacher: Mrs Jenny Pearson

Teacher: Mrs Amy Mead

Teacher: Mrs Laura Lewis (maternity leave)

Teacher: Mr Paul Strange

Year 3

Teacher: Miss Sarah Tindall

Teacher: Mrs Ann Wood

Year 4

Teacher: Miss Harriet Beale

Teacher: Mr Duncan Mead

Year 5

Teacher: Mrs Ravinder Taylor

Teacher: Mrs Natalie Fisher

Teacher: Miss Kathryn Teague

Year 6

Teacher: Miss Laura Seabourne

Teacher: Miss Hannah Baddeley

Catch-Up programme

Teacher: Mrs Mudasra Khurshid

Teacher: Ms Sally Quick

PE Coach

Mr Mark Draycott (Mon-Thurs)

Pastoral Support Workers

Miss Natasha Webb

Mrs Karen Taylor

Teaching Assistants

Mrs Emma Foster

Miss Sarah Gaulton

Mrs Rosie Cozens

Mrs Julia Gibbs

Miss Jasmin Wood

Mrs Junika Gurung

Mrs Michelle Stoddard

Mrs Rachel Rance

Mrs Kerry Paterson

Mrs Emma Woodbridge

Mrs Honor Brooker

Mrs Abi Bond

Mrs Wendy Braidford

Miss Gemma Newton

Mrs Laura Ralph

Mrs Melanie Perks

Mrs Nicola Drew

Mrs Carla Skinner

MrsTerasa Beach

Mrs Francis Hanrahan

Mrs Joanne Portlock

Mrs Claire Dolan

Mrs Claire Edwards

Mrs Sarah Vincent

Mrs Amber Byrne

Mrs Pascale Dorey

Mrs Revecca Reeves

Mrs Pip Grisley

Miss Ermanda Burgaj

Miss Anya Wood

Mrs Kim Wyatt

Mrs M Huddlestone

Miss Beth Rocyn-Jones (Apprentice)

Kitchen Team

Catering Manager: Mrs Ann-Marie Bowden

Cook: Mrs Maxine Cleverly

Cook: Mrs Gemma Smith

Catering Assistant: Miss Selina Angell

Caretaker

Mr Martin Woods

Governors

Chair of Governing Board: Mr Philip Corcoran

Clerk: Ms Heather Large